Paul Sănescu, preşedintele PSD Olt, fost preşedinte al Consiliului Judeţean Olt, timp de două mandate, singurele din România în care preşedinţii de consilii judeţene au fost aleşi prin vot uninominal, a ajuns senator al României în decembrie anul trecut.
În prezent este chestor al Senatului, face parte din două comisii, Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală şi Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi, este membru al Uniunii Parlamentare Internaţionale şi este membru al grupurilor de prietenie cu parlamentele din Letonia, Mongolia şi Cipru.



După alegerile locale din data de 5 iunie, la nivelul administraţiilor locale a început, în aceste zile, constituirea consiliilor locale, alegerea viceprimarilor şi depunerea jurământului de către primarii nou- aleşi.
Oraşul cunoscut românilor drept localitatea natală a fostului conducător al ţării, Nicolae Ceauşescu, a cunoscut o nouă “epocă” după anul 1990. Nimic nu s-a mai făcut pentru un trai mai bun al cetăţenilor de aici, nimic nu s-a mai făcut pentru ca tinerii să aibă un viitor mai bun, nimic nu s-a mai construit. Dimpotrivă, oraşul a ajuns la degradare viitorul acestui oraş fiind, de la Revoluţie şi până în prezent, exact aşa cum arată “Viitorul”, stadionul magnific cândva, ruină în prezent.
