Deputatul Emil Albotă: ”Bugetul pe 2024 are alocări record pentru investiții majore în transporturi!”

Deputatul social- democrat de Olt, Emil Albotă, membru al Comisiei pentru transporturi și infrastructură, a precizat că bugetul pe anul în curs are alocate sume foarte mari pentru bugetul Transporturilor, pentru investiții de mare anvergură. Din cele 30 de miliarde de lei, aproximativ două treimi din întreaga sa valoare, cele mai mari sume, 81 miliarde de lei, vor fi destinate cofinanțării proiectelor cu fonduri europene, fonduri CEF ( Mecanismul pentru Interconectarea Europei- Connecting Europe Facility), fonduri prin Programul Transport 2021-2027 și fonduri prin PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență).

 

”Am votat pentru aprobarea bugetului transporturilor pe anul 2024, în valoare de 30 de miliarde lei, un buget record destinat investițiilor ample.

Din această sumă, 20,4 miliarde lei sunt destinate bugetului de investiții din fonduri europene, în creștere cu 29% față de 2023. Sunt fonduri aferente PNRR, CEF și Programului Transport 2021-2027, din care cofinanțarea asigurată de la bugetul de stat este de 11 miliarde lei.

Banii vor susține proiecte de 81 miliarde lei în 2024: drumuri de mare viteză: 710 km (valoare totală 55 miliarde lei); cale ferată (modernizare, electrificare): 430 km (21 miliarde lei); achiziții material rulant: 131 trenuri (5 miliarde lei).

De subliniat, că toate proiectele de infrastructură rutieră mare au finanțare prin bugetul pentru 2024, fie că vorbim de Autostrada A8, Autostrada A7, Autostrada Sibiu-Pitești sau Drumul Expres Craiova- Pitești. Acest lucru este valabil și pentru magistralele de Cale Ferată cu finanțări europene nerambursabile.

De asemenea, salut vizita premierului Marcel Ciolacu și a ministrului Transporturilor, Sorin Grindeanu, în județul Olt, confirmând inaugurarea unui nou tronson pe Drumul Expres. Aceasta este o realizare concretă a angajamentului asumat.”, a menționat deputatul PSD Emil Albotă.